
Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 24 września 2021 r. w sprawie rozstrzygnięcia konkursu krajowego pn. „ROD 40-lecia PZD”
Krajowy Zarząd ROD Uchwałą nr 182/2021 z dnia 10 czerwca 2021 roku ogłosił konkurs krajowy pn. „ROD 40-lecia PZD”, a Uchwałą nr 283/2021 z dnia 6 września 2021 roku powołał 9 – osobową komisję konkursową, której przewodniczył członek Krajowego Zarządu PZD – Pan Edwarda Galusa.
Konkurs skierowany był do wszystkich ROD zrzeszonych w PZD, które w swojej działalności przyczyniły się do utrzymania i rozwoju tradycji ogrodów działkowych w Polsce, a także realnie przyczyniły się do promowania znaczenia i roli PZD w społeczeństwie poprzez m.in. wdrażanie Programów PZD.
Do konkursu wpłynęły 54 zgłoszenia z 18 Okręgów PZD. Wszystkie zgłoszenia zaopiniowane zostały przez właściwe Okręgowe Zarządy PZD, które dokonały własnej oceny osiągnięć i działań ROD, ważnych z punktu widzenia OZ PZD i Związku.
Na posiedzeniu w dniu 23 września br., Krajowy Zarząd PZD uchwałą nr 291/2021 rozstrzygnął konkurs krajowy pn. „ROD 40-lecia PZD” i wskazał laureatów oraz wyróżnione w konkursie ogrody.
Uwzględniając przedłożoną i uzasadnioną opinię Komisji Konkursowej, a także uznając szczególne zaangażowanie w kontynuowanie i rozwój tradycji ogrodów działkowych w Polsce oraz wdrażanie celów i realizację zadań Związku, Programów PZD, a także promocję ruchu działkowego i PZD, Krajowy Zarząd PZD przyznał tytuł „ROD 40-Lecia PZD” następującym ogrodom:
- ROD „Pod Brzozą” w Bydgoszczy (Okręg w Bydgoszczy);
- ROD im. Ks. Kazimierza Niesiołowskiego w Pleszewie (Okręg w Kaliszu);
- ROD „Przylesie” w Kulowie (Okręg w Legnicy);
- ROD „Góra Zabełecka” w Nowym Sączu (Okręg Małopolski);
- ROD „ Źródełko” w Oleśnie (Okręg Opolski);
- ROD „Prefabet” w Kolbuszowej (Okręg Podkarpacki);
- ROD „Aster” w Łomży (Okręg Podlaski);
- ROD im. 2 Armii WP w Poznaniu (Okręg w Poznaniu);
- ROD „Zacisze” w Zabrzu (Okręg Śląski);
- ROD „Zgoda” w Jelczu (Okręg we Wrocławiu);
Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne w wysokości po 4 000 zł, dyplomy, specjalne puchary oraz tablice pamiątkowe.
Krajowy Zarząd PZD przyznał również 20 wyróżnień w konkursie, które otrzymały
- ROD „Róża” w Słupcy (Okręg w Kaliszu)
- ROD „Kolejarz” w Białogardzie (Okręg w Koszalinie);
- ROD „Tulipan” w Bolesławcu (Okręg w Legnicy);
- ROD „Relaks” w Łęcznej (Okręg w Lublinie);
- ROD „Bursaki” w Lublinie (Okręg w Lublinie);
- ROD „Piotruś” Styrzyńcu (Okręg w Lublinie);
- ROD „Zimowit” w Łodzi (Okręg Łódzki)
- ROD „Senior” w Nowym Sączu (Okręg Małopolski);
- ROD „Sady Żoliborskie” w Warszawie (Okręg Mazowiecki);
- ROD „Wirnik” w Warszawie (Okręg Mazowiecki);
- ROD „Kolejarz” w Kędzierzynie Koźlu (Okręg Opolski);
- ROD „Piasta Kołodzieja” w Białymstoku (Okręg Podlaski);
- ROD im. Gen. Wł. Sikorskiego w Kwidzynie (Okręg Pomorski);
- ROD im. Mjr. Dobrzyckiego w Obornikach Wlkp. (Okręg w Poznaniu);
- ROD „Zielony Zakątek” w Nowym Tomyślu (Okręg w Poznaniu);
- ROD „Kolejarz” w Słupsku (Okręg w Słupsku);
- ROD „Wiśnia” w Zabrzu (Okręg Śląski);
- ROD „Kadzielnia” w Kielcach (Okręg Świętokrzyski);
- ROD „Pod Dębami” w Miliczu (Okręg we Wrocławiu);
- ROD „Frezja” we Wrocławiu (Okręg we Wrocławiu).
Wyróżnione ROD otrzymają nagrody pieniężne w wysokości po 2 000 zł, dyplomy oraz pamiątkowe puchary.
Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymują dyplomy konkursowe oraz wydawnictwa jubileuszowe.
Krajowy Zarząd PZD przekazuje podziękowania wszystkim zarządom ROD za udział i zaangażowanie w obchody Jubileuszu 40 – lecia PZD, które są szczególną i powtarzalną okazją otrzymania tytułu „ROD 40-lecia PZD”. KZ PZD uznaje, iż dla wszystkim uczestników-niezależnie od wyników konkursu będzie on miał znaczenie dla dalszej działalności i rozwoju ROD. Krajowy Zarząd PZD życzy zarządom ROD dalszych sukcesów. Podziękowanie kierujemy również do Okręgowych Zarządów PZD, które wspomogły zarządy ROD w konkursowych zmaganiach i zaopiniowały indywidualnie każdy wniosek, wyrażając swoją opinie o ogrodzie oraz wskazując jego osiągniecia i zasługi dla Związku.
Krajowy Zarząd PZD
Odwiedź wystawę rośliny z paszportem
Czy pomidor może być chory? Co to są agrofagi kwarantannowe? Czy rośliny potrzebują paszportu? Skąd wiemy, ile nasion z zakupionej torebki wykiełkuje? Czy w Polsce uprawia się rośliny GMO? Jak objawia się rak ziemniaka? Czy jeden gatunek owada może zniszczyć duży las? Dlaczego na granicy sprawdza się drewniane opakowania? Czy środki chemiczne w uprawach roślin są groźne dla człowieka?
Odpowiedzi na te pytania (i wiele, wiele innych) można znaleźć na wystawie „Rośliny z paszportem” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Prezentujemy na niej fragment laboratorium, przedstawiamy największych wrogów uprawianych w kraju roślin oraz metody walki z nimi. Opowiadamy, jak dbać o ogród z pominięciem środków chemicznych. Zaglądamy do szafki kuchennej, by zobaczyć, kto zamieszkuje w produktach spożywczych, i przyglądamy się roślinom, poszukując ledwie widocznych „bestii” pożerających nasze uprawy. Dzielimy się wiedzą, jak szczepić drzewka w sadzie i założyć przyjazny owadom ogród, a także przepisem na naturalną gnojówkę roślinną.
Ekspozycja przybliża zagadnienia ochrony roślin i nasiennictwa w przyjemny i zrozumiały sposób. Ma nam uświadomić, że kupując ziemniaki na obiad, roślinę doniczkową na parapet, nasiona, sadzonki lub drzewko do ogrodu, nie zdajemy sobie sprawy, jak potężna grupa specjalistów, uzbrojonych w najnowszy sprzęt laboratoryjny, dba, by wszystkie te produkty były najwyższej jakości, zdrowe i bezpieczne dla środowiska i konsumentów. Pracownicy Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa każdego dnia badają rośliny w uprawach, parkach i szkółkach, kontrolują środki ochrony roślin, nawozy, a nawet sprzęt rolniczy służący do oprysków. A wszystko to dla bezpieczeństwa naszego życia i zdrowia oraz bezpieczeństwa środowiska. Warto przyjrzeć się ich pracy. Zapraszamy na wystawę.
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu ul. W. Korfantego 34
|
piątek |
09:00–15:00 |
|
sobota |
12:00–18:00 |
|
niedziela (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny/ Święto Wojska Polskiego) |
12:00–18:00 Godziny otwarcia mogą być inne |
|
poniedziałek |
Zamknięte |
|
wtorek |
09:00–15:00 |
|
środa |
10:00–18:00 |
|
czwartek |
10:00–18:00 |
ROD Wiśnia z Zabrza uczestniczy w obchodach 100 rocznicy III Powstania Śląskiego
15 sierpnia Rodzinny Ogród Działkowy Wiśnia uczestniczył w obchodach upamiętniające wybuch III Powstania Śląskiego, niedzielne uroczystości zostały zainaugurowane mszą świętą w kościele pw. Bożego Ciała. Następnie pod Pomnikiem Poległych w Powstaniach Śląskich przedstawiciele ogrodu na czele z Prezesem Leszkiem Buckim złożyli wiązankę kwiatów. O oprawę artystyczną wydarzenia zadbała Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza. Wieczorem, na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Dorotki 3 w Kończycach, odbył się koncert pieśni powstańczych pn. “Ślązoki, Ślązoki, wszyścyśmy Poloki”.
Historia trzech powstań śląskich była wyjątkowo burzliwa. Pierwsze wybuchło 16 sierpnia 1919 r. i było sprzeciwem przeciw aresztowaniu śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej. Nie zakończyło się sukcesem, ale zwróciło uwagę innych krajów na sprawę Śląska. II Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., a jego tłem były przygotowania do plebiscytu, który odbył się w marcu 1921 r. Dopiero trzecie powstanie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., przesądziło o przyznaniu Polsce dużej części terytorium Górnego Śląska.
Głównymi organizatorami uroczystości, które odbyły się w Zabrzu-Kończycach15 sierpnia byli: Pamięć i Tożsamość – Komitet Obchodów Rocznicy Powstań Śląskich przy parafii Bożego Ciała w Kończycach, Miasto Zabrze, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Zabrzu-Kończycach oraz Rada Dzielnicy Kończyce.
Opracował:
Sekretarz ROD Wiśnia
Stanisław Janus
Świętujemy 40-lecie PZD w ROD Wiśnia
![]() |
![]() |
Sekretarz ROD Wiśnia
Stanisław Janus
Zaproszenie na Dożynki
Zarząd ROD Wiśnia zaprasza wszystkich działkowców na dożynki w dniu 7 sierpnia 2021 r. w godzinach od 16:00 do 18: 00 spotykamy się na terenie wspólnym przed domem działkowca. Zarząd i Komisja Rewizyjna przygotowała niespodzianki i przekaże paczki z okazji jubileuszu 40 - lecia powstania Polskiego Związku Działkowego, taka forma pozwoli spotkać się z państwem z zachowaniem środków ostrożności
mimo panującej pandemii.
Do zobaczenia
Msza święta w intencji działkowców odbędzie się w dniu 8 sierpnia 2021 r. godzina 10:30 w kościele pw. Bożego Ciała







