ROD Wiśnia z Zabrza uczciła pamięć wybuchu III Powstania Śląskiego
15 sierpnia w Zabrzu-Kończycach odbyły się miejskie obchody upamiętniające wybuch III Powstania Śląskiego. Tego dnia obchodziliśmy też rocznicę Cudu nad Wisłą oraz Święto Wojska Polskiego. Niedzielne uroczystości zostały zainaugurowane mszą świętą w kościele pw. Bożego Ciała. Następnie pod Pomnikiem Poległych w Powstaniach Śląskich przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik oraz licznymi delegacjami w tym Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy Wiśnia złożyły wieńce i uczciły pamięć powstańców śląskich.
![]() |
![]() |
Historia trzech powstań śląskich była wyjątkowo burzliwa. Pierwsze wybuchło 16 sierpnia 1919 r. i było sprzeciwem przeciw aresztowaniu śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej. Nie zakończyło się sukcesem, ale zwróciło uwagę innych krajów na sprawę Śląska. II Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., a jego tłem były przygotowania do plebiscytu, który odbył się w marcu 1921 r. Dopiero trzecie powstanie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., przesądziło o przyznaniu Polsce dużej części terytorium Górnego Śląska.
Sekretarz ROD Wiśnia Stanisław Janus
ROD Wiśnia z Zabrza świętuje wspólnie z OSP jubileusz 110-lecia
Rodzinny Ogród Działkowy Wiśnia wspólnie świętował 110 – lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrzu – Kończycach. Z okazji jubileuszu w sobotę 28 maja odprawiona została uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem pw. Bożego Ciała. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka -Szulik Jubileusz 110 – lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej to niezwykle doniosłe wydarzenie.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
To wielkie święto tych, którzy w swojej działalności zawsze kierowali się najszczytniejszymi ideami służenia społeczeństwu, niesienia pomocy poszkodowanym w czasie pożarów i innych miejscowych zagrożeń, ratując ich życie, zdrowie i mienie. Rodzinny Ogród Działkowy gratuluję Druhom dostojnego jubileuszu.
Prezes ROD Leszek Bucki
Walne Zebranie w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym Wiśnia w Zabrzu
W dniu 7 maja 2022 roku w domu działkowca odbyło się zebranie sprawozdawcze członków PZD Rodzinnego Ogrodu Działkowego Wiśnia w Zabrzu. Frekwencja wyniosła blisko 50 %. W zebraniu na zaproszenie zarządu uczestniczył Członek Okręgowej Rady PZD Okręgu Śląskiego Pan. Piotr Witkowski. Zebraniu przewodniczył Pan Bogusław Pytel. Sprawozdanie z działalności zarządu w 2021 roku z realizacji uchwał walnego zebrania oraz z wykonania planu pracy złożył Prezes Zarządu ROD Pan Leszek Bucki. Sprawozdanie finansowe przedstawiła skarbnik ROD Pani Elżbieta Górna. Członek Komisji Rewizyjnej Pani Patrycja Szewczyk dokonała oceny działalności zarządu. Walne zebranie na wniosek komisji rewizyjnej ROD przyjęło sprawozdanie z działalności statutowej i finansowej za 2021 rok.
![]() |
![]() |
Na zebraniu uhonorowano Pana Józefa Łusiaka członka założyciela PZD posiadającego ponad 50 lat działkę. Dyplom podpisany przez Prezesa PZD mgr inż. Eugeniusza Kondrackiego wręczył członek Okręgowej Rady PZD Okręgu Śląskiego Pan Piotr Witkowski. Działkowcy brawami nagrodzili Pana Józefa za jego otwartość, życzliwość za pracę ponad 20 letni staż w zarządzie i za działalność w SSI.
![]() |
![]() |
Zarząd ROD Wiśnia przygotował dla każdej działki hotele dla owadów jak równie szereg broszur wydawanych przez Jednostkę Krajową. Prezes ROD przekazał informację na temat aktualnych działań Krajowej Rady PZD o możliwości pozyskiwania środki na dotacje dla ogrodów z Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa oraz Okręgu Śląskiego PZD, o dotacjach z różnych funduszu: Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Urzędu Miasta Zabrze czy Jednostki krajowej PZD. Walne zebranie przyjęło wszystkie proponowane przez Zarząd ROD uchwały w sprawie opłat ogrodowych i proponowanych inwestycjach.
Prezes ROD Leszek Bucki



















